7 rýchlych právnych rád týkajúcich sa zmluvy o dielo
- Zmluvu o dielo uzatvárame ak ide o zhotovenie určitej veci (pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu), rovnako ako pri montáži určitej veci alebo jej údržbe a tiež pri oprave alebo úprave určitej veci.
- Ak plánujete zhotovenie, montáž, údržbu, opravu alebo úpravu stavby alebo jej časti vždy je potrebné použiť zmluvu o dielo.
- Keďže zmluva o dielo je upravená v Občianskom zákonníku aj v Obchodnom zákonníku majú fyzické osoby nepodnikatelia, ktorí medzi sebou zmluvu o dielo uzatvárajú, možnosť dohodnúť sa, ktorým z týchto zákonov sa bude ich zmluva spravovať.
- Rozdiely úpravy zmluvy o dielo podľa Občianskeho a podľa Obchodného zákonníka sú v prípadoch, kedy je cena za dielo určená podľa rozpočtu a tiež v práve požadovať preddavok od objednávateľa.
- Ak sa rozhodnete o zmluvu o dielo podľa Obchodného zákonníka a v zmluve o dielo sa nedohodnete na cene, ani na spôsobe výpočtu ceny a zároveň neuvediete, že chcete uzatvoriť zmluvu bez určenia ceny, je táto zmluva absolútne neplatná.
- Zmluva o dielo nemusí mať písomnú formu ak o to nepožiada zmluvná strana resp. písomnú formu neustanovuje priamo zákon. Avšak písomná forma dáva vyššiu právnu istotu a eliminuje budúce spory medzi zmluvnými stranami.
- Neoplatí sa používať vzorové zmluvy z internetu. Nie vždy obsiahnu špecifiká jednotlivých prípadov a vypracovanie zmluvy odborníkom Vás v budúcnosti chráni v rôznych situáciách, na ktoré ste pri uzatváraní zmluvy ani nepomysleli.
Čo sa udeje po uhradení ceny konzultácie?
- Budete kontaktovaný do 24 hodín skúseným špecialistom sa na oblasť zmlúv o dielo
- Po analýze vášho prípadu vám špecialista zodpovie vaše otázky, poradí vám ako najlepšie prípad riešiť a identifikuje riziká, ktoré je nutné minimalizovať
- Špecialista skontroluje vaše podklady, vypracuje potrebné zmluvy a podania, vyhotoví reklamácie vád, prípadne vás bude zastupovať na súde